Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

"Asfalt jest naj!" to hasło z entuzjazmem wykrzykiwane przez dzieci i młodzież odwiedzające stoisko LOTOS Asfalt podczas tegorocznego Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej.

Ogólne

"Asfalt jest naj!" to hasło z entuzjazmem wykrzykiwane przez dzieci i młodzież odwiedzające stoisko LOTOS Asfalt podczas tegorocznego Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej.

Na pytanie, czy lubią drogi asfaltowe, dzieci odpowiadały spontanicznie: "Tak, bo są gładkie, równe, ciche, wygodne, bez dziur i dzięki temu mogą szybko się dostać tam, gdzie chcą". Podkreślały, że przyjemnie się po nich jeździ na rolkach, rowerze czy hulajnodze.

Bałtycki Festiwal Nauki 2019

To, co intuicyjnie wyczuwają dzieci, ma swoje odzwierciedlenie w wynikach badań oporów toczenia i energii zużywanej przez rowerzystów poruszających się po drogach asfaltowych. Okazuje się, że na drodze asfaltowej zużycie energii przez rowerzystę jest przynajmniej o 30% mniejsze niż na ścieżce z niefazowanej kostki betonowej. Nie mówiąc już o komforcie jazdy, który na równym i gładkim „asfalcie” jest znacznie wyższy dzięki redukcji drgań i wibracji w porównaniu do dróg z kostki betonowej. Ma to dosyć istotny wpływ na zdrowie użytkowników takich dróg.

Uczniowie i ich opiekunowie przecierali oczy ze zdziwienia dowiadując się, z czego naprawdę zbudowane są nawierzchnie asfaltowe: kamienie, piasek mączka i tylko 5-8% asfaltu, który łączy wszystkie te składniki w mieszankę mineralno-asfaltową układaną na drodze. Mimo, że asfaltu jest tak niewiele, łączy on ze sobą wszystkie składniki oraz sprawia, że droga jest odporna na wodę i mróz oraz na zmęczenie spowodowane ciągłym ruchem pojazdu. Dzieci dowiedziały się, jak po dodaniu odpowiedniego barwnika z czarnych asfaltów można uzyskać kolorowe drogi.

Uczestnicy festiwalu, którzy odwiedzili stoisko LOTOS Asfalt, mogli zobaczyć z bliska kolejne produkty rafinacji ropy naftowej, dowiedzieć się jak powstają paliwa i oleje oraz co można zrobić z pozostałości próżniowej. Mogli też dotknąć prawdziwego asfaltu, a nawet wycinków z nawierzchni. Bardziej dociekliwi dopytywali, czy takie same asfalty stosuje się na drogach lokalnych i autostradach oraz dowiadywali się, że do budowy dróg o większym obciążeniu ruchem, używa się asfaltów modyfikowanych polimerami i gumą odzyskaną z recyklingu opon samochodowych.

Dzieci i młodzież z zapałem uczestniczyły w konkursach zorganizowanych przez pracowników LOTOS Asfalt, odpowiadając na różne pytania: od najprostszych, np.z czego produkuje się asfalt i jaki procent stanowi on w nawierzchniach, do nieco trudniejszych, wymagających wgłębienia się w tajniki technologii asfaltowych. Zaznajamiali się też z ekologicznymi aspektami tej technologii. Poznali asfalty WMA („warm mix asphalt”) pozwalające na zmniejszenie emisji CO2 i zmniejszanie śladu węglowego poprzez zastosowanie technologii „na ciepło” umożliwiającej produkcję i układanie nawierzchni w niższych temperaturach. Przekonali się też, że nawierzchnie asfaltowe są recyklowalne w 100% i możliwe do ponownego zastosowania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Zwiedzający chcieli poznać przewagę nawierzchni asfaltowych nad betonowymi. Dowiadywali się, dlaczego dobrze wykonane nawierzchnie asfaltowe są tańsze i szybsze w wykonaniu oraz mniej podatne na błędy wykonawcze niż drogi betonowe. Drogi asfaltowe łatwiej jest utrzymać, istnieje mnóstwo tanich i szybkich technologii remontowych pozwalajacych na wznowienie ruchu już po kiku godzinach od wykonania naprawy. Goście na stoisku często potwierdzali, że asfalty są znacznie bardziej komfortowe w eksploatacji, bardziej równe, szorstkie, a więc bezpieczniejsze i cichsze.

O wielkim zainteresowaniu asfaltami świadczy fakt, że niektórzy uczniowie kilkukrotnie wracali na stoisko LOTOS Asfalt z prośbą o jeszcze jedną zagadkę konkursową. "Nie chcemy nagród tylko zagadkę!" - podkreślali. Dostawali więc nowe pytanie i z zapałem szukali odpowiedzi. Obserwowaliśmy to z satysfakcją. Warto było zaprezentować się na tegorocznym Bałtyckim Festiwalu Nauki. Wrócimy tam za rok z nową wiedzą i ciekawostkami!

Agnieszka Kędzierska                                                                                             

Udostępnij